Додати фото
  • Немає обраного.

Вподобано об'єктів : 0 об'єктів

Водонапірна вежа

Опис

Адреса: пл. Миру

Дата побудови: 50-і 20 століття

 

Вежа, відома в народі, як Ізмаїльська Пізанська вежа, була побудована в кінці 1950-х років разом з багатоповерхівками, розташованими на пр. Миру (колишній пр. Леніна – від пр. Суворова до вул. Кишинівської).

Рішення про будівництво накопичувача води було прийнято в зв’язку з тим, що існуючих потужностей міського водопроводу не вистачало. Оскільки пік водоспоживання припадав на світлий час доби, наповнення величезного металевого бака, розташованого нагорі вежі, мало відбуватися вночі. Вдень же, передбачалося, вежа буде заповнювати дефіцит цілющої вологи в мікрорайоні житлової багатоповерхової забудови.

Однак, планам не судилося збутися через низку причин.

По-перше, будівництво в місті в той час не враховувало високий рівень сейсмічності регіону. Додатково до цього проектанти і будівельники не врахували до кінця особливості місцевих макропористих просідаючих грунтів.

Все це призвело до того, що після зведення вежі перша ж спроба наповнення резервуара водою ледь не закінчилася трагедією. Під колосальною вагою вона загрозливо нахилилася в бік школи №7, розташованої по сусідству.

Численні спроби вирішити проблему за допомогою проектних інститутів ні до чого не привели. На допомогу керівництву міста прийшов його житель, Маркіян Федотович Умнов. Хоча він був не інженером-будівельником, а швидше талановитим умільцем-самородком, особливості грунтів знав не з чуток, маючи досвід роботи горнопроходчиком. Місцева влада вирішила довіритися йому – були зроблені складні розрахунки, складені необхідні схеми і креслення. Фундамент споруди був розкритий. З боку, протилежного нахилу, під підставою будівлі рівномірно були пробурені шурфи, куди нагніталася вода. Під впливом вологи грунт просів, і вежа вирівнялася. Сам Маркіян Федотович згодом ще не раз притягувався до усунення нештатних аварійних ситуацій. Зокрема, з його допомогою відновлювалася труба котельні Ізмаїльського консервного заводу, яка теж накренилася, а також будівля дитячого садка цього ж підприємства після просідання грунту.

Кажуть, за порятунок падаючої водонапірної башти від міського керівництва Маркіян Умнов отримав право на придбання автомобіля «Жигулі», на якому їздив до самої своєї смерті.

Що стосується вежі, то за своїм прямим призначенням вона так і не використовувалася. У 60-і роки на ній був встановлений ретранслятор для місцевої телестудії, а потім в будівлі розміщувалися ресторан “Вежа” та казино.

З 2019 року будівля водонапірної вежі знаходиться у власності ТОВ «Ізмаілтрансбуд».

Available Dates

Street View

Додати відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Додати фото

Booking Inquiry

$x
+
-

На карті / Контакти