Додати фото
  • Немає обраного.

Вподобано об'єктів : 0 об'єктів

Костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

  • Переглядів - 1142
  • Закладка - 1

Опис

Адреса: вул. Покровська, 43 (раніше – Комсомольська)

Рік побудови: ймовірно 1849 р.

 

Сьогодні достеменно невідомо, коли саме в Ізмаїлі був побудований кам’яний костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. За деякими даними це сталося 1849 року. Однак документів, що безпосередньо підтверджують цей факт, поки не знайдено.

До більш конкретних фактів можна віднести табличку “I.Н.1927”, яка розташована на будівлі канцелярії римсько-католицької парафії, яка примикає до костелу.

Також достовірно відомо, що в другій половині XIX століття були побудовані приміщення для житла священнослужителів та господарські будівлі. Приходу також належав чималий шматок землі, тому священик обслуговував велике господарство. Також при храмі функціонувала парафіяльна школа.

Дозвіл влади на будівництво костелу в Ізмаїлі було отримано до середини 1845 року, але в державному кредитуванні будівництва відмовили (вже не вперше). Консисторія в Кам’янець-Подільському доручила римсько-католицькій громаді знайти інші джерела для покриття витрат, пов’язаних з будівництвом храму.

1930 вид на костел измаил
1930 рік: вид на костел (видніється за деревами) з Міського саду.

Після приєднання Придунав’я до радянської України 1940 року влада костел закрила. 10 липня 1940 року НКВС заарештувало останнього ксьондза, який працював в Ізмаїлі більше 30 років – Іоанна Хондру (1877 -?). 8 червня 1941 року вiн був засуджений на вісім років перебування у виправних таборах. На засланні католицький пастир помер.

1947 року (в інших джерелах – 1949 року) виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради депутатів трудящих передав будівлю храму для облаштування тут спортивного залу. У допоміжних приміщеннях були обладнані гардероби і туалети, а в самому храмі – спортзал. У зв’язку з незадовільним технічним станом будівлі, яка сильно постраждала від сейсмічних поштовхів, 1995 року міська влада ухвалила рішення спортзал закрити, а будівлю виставити на продаж. При цьому першочергове право на його покупку було надано католицької церкви.

Церковні власті відмовилися від покупки будинку, вимагаючи безкоштовного повернення відібраного раніше храму. Старання про його повернення були розпочаті ще 1993 року – близько 150 ізмаїльчан задекларували тоді свою приналежність до католицизму. Всі вони наполягали на відновленні приходу.

3 жовтня 1996 року в присутності єпископа Кам’янець-Подільської єпархії Станіслава Падевського, батька Яна Мухи, а також парафіян Ванди Голуб, Олени Подорожньої, Ізабелли Іванюк, Броніслави Борковської, Людмили Жданович-Олійник представники влади передали ключі від зруйнованого храму віруючим.

Тут слід зазначити великий внесок, який зробила в процес повернення храму католицької церкви ізмаільчанка Ванда Голуб (1920 – 2004). Поселившись в Ізмаїлі в 1938 році, пані Ванда все своє свідоме життя не розлучалася з мрією про відновлення спаплюженого костелу. У вже досить поважному віці вона взяла на свої плечі організацію цієї роботи. Їздила до Варшави і Кам’янець-Подільського, просячи про направлення в Ізмаїл священика для постійного служіння, брала участь в переговорах з владою міста про повернення храму і брала активну участь в його відродженні.

3 травня 2003 року настоятелем приходу імені Непорочного Зачаття Матері Божої Матері в Ізмаїлі став польський священик Ромуальд Блевонзка. Під його керівництвом почався капітальний ремонт храму. В першу чергу зміцнили фундамент і стіни святині, замінили дах і вікна. Колишню плоску стелю замінили куполом. Побудували п’ять невеликих веж, що виконують декоративні функції.

З ініціативи о. Ромуальда були проведені роботи по відновленню дзвіниці – типової для римсько-католицьких храмів деталі. Цю роботу в основному виконали парафіяни. Будівництво вежі закінчили в 2006 році, верхівка була покрита шпилем, виконаним з оцинкованого металу і увінчаним католицьким хрестом. Кошти на ремонт храму виділені з ватиканських фондів, а також з німецького благодійного фонду «Kirche in Not». У 2008 році о. Ромуальд Блевонзка в зв’язку з важким станом здоров’я був змушений повернутися в Польщу, де йому провели операцію з пересадки серця.

Римсько-католицька парафія в Ізмаїлі на сьогоднішній день – найменше релігійне співтовариство в місті. Воно налічує близько 100 віруючих, 50 осіб відвідують богослужіння регулярно. З 2008 року настоятелем приходу є о. Адам Шихович. Крім того, в приході працюють вікарій і дві сестри-бенедиктинки. Сестри допомагають у веденні катехізису, який проводиться регулярно щосуботи і щонеділі, і організовують літні табори для дітей.

Available Dates

Street View

Додати відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Додати фото

Booking Inquiry

$x
+
-

На карті / Контакти