Додати фото
  • Немає обраного.

Вподобано об'єктів : 0 об'єктів

Корпус ЗОШ №1

Опис

Адреса: вул.Шкільна (колишня вул. Жовтнева), 57

Рік побудови – не пізніше 2 половини 19 століття

Поверхи: 2

 

На розі проспекту Суворова і вулиці Шкільної розташовані будівлі загальноосвітньої школи №1 імені О.В. Суворова. Однак з архітектурної точки зору нас може зацікавити стара частина комплексу будівель, яка має вхід з вул. Дмитрівської.

Це – яскравий зразок архітектури кінця XIX – початку ХХ століть, що представляє популярний в ті роки стиль «неокласицизм»: багато декоровані фронтони, вікна з рельєфним оздобленням і замками в верхній частині, русти, колони у закритого нині парадного входу, які підтримують балкон, а зверху по обидва боки – ніші з химерними чашами в нижній частині. До нашого часу, на жаль, не збереглися напівкруглі фронтони початку ХХ століття.

Ніша над входом. Невідомо, що тут було: декоративна ваза або скульптура.

Будинок було споруджено під готель, і володів ним купець М.Каріері. У зв’язку з тим, що відкрита в будівлі нинішнього ліцею 1880 року 4-класна жіноча прогімназія на 68 місць стала відчувати брак приміщень, було вирішено розмістити її саме тут – на розі тодішніх вулиць Олександрівської (пр. Суворова) і Верхньо-Дмитрівської (Шкільна).

ош 1 измаил история
Імовірно кінець 19 ст. Педагоги і вихованки біля маєтка купця Карієрі (вул. Олександрівська кут вул. Верхньо-Дмитрівська). Над центральним входом можна прочитати “Ізмаїльська жіноча гімназія”.

Як з’ясувалося, і ця будівля була мало пристосована для нормального освітнього процесу гімназії. На першому поверсі три темні кімнати використовувалися під роздягальні для дівчат, а чотири кімнати займала квартира начальника гімназії. На другому поверсі знаходилися 8 класних кімнат, фізичний кабінет, учительська і 2 темних коридори.

Коли 1892 року число учениць досягло 177 осіб, Ізмаїльська комунальна рада на чолі з міським головою І.Захаріаді направила звернення до Бессарабського губернатора про виділення коштів на будівництво нового, більш просторого будинку для жіночої гімназії – через 9 років жіноча гімназія переїде в нинішній будинок ЗОШ №2.

В цій будівлі вже 1940 року була утворена Ізмаїльська чоловіча середня школа №1, яка після звільнення Ізмаїла від німецько-румунських загарбників відновила свою роботу 1 жовтня 1944 року. Втім, з приходом радянської влади вона спершу була розташована в будівлі колишньої чоловічої гімназії (нині – корпус Ізмаїльського інституту водного транспорту на вул. Героїв Сталінграду), а в 1944-1945 роках заняття проводилися в приміщенні жіночої гімназії (нині – ЗОШ №2).

У роки існування Ізмаїльської області (1940, 1944-1954 рр.) тут розмістився обком партії і облвиконком. І тільки в середині 1950-х тут розташувався один з корпусів нинішньої школи №1 з головним входом з вул. Дмитрівської. Там, у портика з двома колонами, розташовувалися чавунні облогові гармати, які сьогодні знаходяться біля пам’ятника О.В.Суворову.

З розповіді одного з мешканців, при ремонті між першим і другим поверхом працівники знайшли глиняний горщик із золотом.

Травень 1952 року. Військові моряки в день святкування Дня міжнародної солідарності трудящих. На задньому плані – будівля Ізмаїльського обкому партії і облвиконкому.

Available Dates

Street View

Додати відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Додати фото