Додати фото
  • Немає обраного.

Вподобано об'єктів : 0 об'єктів

Капітанія порту

  • Переглядів - 1104
  • Закладка - 1

Опис

Адреса: виробнично-перевантажувальний комплекс порту №1

Рік побудови: 1909

Поверхи: 2 + 1.

 

На території першого перевантажувального району порту Ізмаїла подалі від очей більшості городян височіє одна з найкрасивіших будівель сучасного Ізмаїла, яка входила до “Зводу пам’яток історії та культури народів СРСР”. Вона відома як капітанія порту.

Будівля була побудована для Російського Дунайського пароплавства. Дане державне підприємство було створено 1903 року, а в Ізмаїлі діяло одне з його агентств. Однак відповідного приміщення для роботи довелося почекати до 1909 року.

Архітектор Лев Прокопович підготував проект будівлі, Ізмаїльська комунальна рада виділила на безоплатній основі на території набережної Дунаю (нинішній території першого перевантажувального району Ізмаїльського порту) земельну ділянку.

прокопович лев федоровичПрокопович Лев Федорович – єпархіальний архітектор.

Народився 18 лютого 1862 року Одесі.

В Одесі відомий як проектувальник будівельних робіт та реконструкції багатьох об’єктів – церкви Маврокордато, церкви Іллі Пророка, Свято-Іллінського чоловічого монастиря, церкви Святого Адріана і Наталії при училищі сліпих на Французькому бульварі, собору Святого Стефана (підірваний), а також колишньої друкарні Юхима Фесенко та ін. Для останнього за його проектами були побудовані також і два дохідних будинки на Утешній, 6 і 8, із застосуванням нехарактерних його стилю рис неоготичної архітектури. Він є також автором проекту храму в ім’я Святого рівноапостольного князя Володимира в с. Матіасовом Березанського району Миколаївської обл.

Місцевий купець К.Л. Ахрап виступив підрядником, перемігши в конкурсі з 6 учасниками, запропонувавши будівництво з більш дешевої одеської цегли.

На початку 1909 року керуючий РДП Микола Васильович Черкасов уклав з підрядником договір про будівництво, а 9 травня того ж року відбулася його закладка.

24 жовтня (6 листопада за новим календарем) 1909 року компетентна комісія прийняла будівлю агенства. Вона була побудована в два поверхи, а з урахуванням башточки над центральним входом, то й в усі три, ставши тим самим чи не найвищою в Ізмаїлі на той момент, адже на початку ХХ століття в місті не було триповерхових будівель.

gallery item gallery item gallery item

Архітектура домобудівництва немислимим чином об’єднала в собі з одного боку – строгість і функціональність, але з іншого – таку собі чепуристість, яку будові надавали симетричні декоративні башточки зліва і праворуч від центрального входу і два балкони з металевими гратами.

Від старовинного внутрішнього інтер’єру збереглися лише сходи

26 січня 1918 року на підставі декрету Раднаркому радянської Росії «Про націоналізацію торгового флоту» майно пароплавства, включаючи і цю будівлю, було оголошено державною власністю. Втім, в румунський період тут розташовувалося агентство румунської річкової навігації.

Початок 20 ст.

Зі створенням в 1944 році Радянського Дунайського державного пароплавства тут розмістили диспетчерську Ізмаїльського порту, а сьогодні, як уже було згадано, її займає капітанія порту Ізмаїл.

На початку 21 століття будівлю було відреставровано ізмаїльською фірмою “АРС”.

Available Dates

Street View

Додати відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Додати фото