Додати фото
  • Немає обраного.

Вподобано об'єктів : 0 об'єктів

Опис

Адреса: вул.Героїв Сталінграду, 47

Дата побудови: 1894 рік

Поверхи: 2

 

Цю будівлю включено до переліку пам’яток історії та архітектури місцевого значення.

Немов би прямуючи вгору навіть при наявності всього двох поверхів воно виглядає як багатоповерхове. Цьому сприяє візуальний ефект, який створюють численні вертикальні деталі на головному фасаді, величезні вікна і гігантські фронтони. Всі вони говорять, що перед нами – будівля громадського призначення, в якому можна прочитати риси неокласицизму і конструктивізму з романським стилем.

иивт измаил неоклассицизм

До початку 1890-х рр. в Ізмаїлі діяла чотирикласна прогімназія для хлопчиків, яка розташовувалася на вул. Маріїнській (в цій будівлі нині перебуває політехнічний ліцей). Однак по мірі зростання міста виникла потреба в розширенні навчального закладу.

1890 року Ізмаїльська комунальна рада приймає рішення про будівництво для навчального закладу нового будинку. З цією метою була куплена земельна ділянка у заможних ізмаїльчан Сандулових. Ця угода обійшлася міській владі у 10 тис. 600 рублів сріблом.

Будинок побудований 1894 року, і з цього часу гімназія була перетворена в восьмикласну. Тут навчалися діти заможних городян, а також незначна кількість дітей селян і ремісників. А ось для дітей найбідніших городян гімназія, згідно циркуляру від 1887 року, була недоступна. На цьому етапі існування навчального закладу тут можна було отримати тільки неповну середню освіту. Ця проблема була вирішена 1903 року, коли на прохання керівництва Ізмаїла вища влада дозволяє перетворити навчальний заклад на повну чоловічу гімназію. Через два роки вона отримує ім’я О.В.Суворова.

Написи учнів гімназії 1905 і 1940 років.

Викладання велося за типом всіх класичних гімназій: освіта носила гуманітарний характер. Основними предметами були латинська та грецька мови. Вивчалися також французька і німецька. На точні науки зверталося менше уваги. Велика увага приділялася вивченню «Закону Божого». Чоловіча гімназія мала свій оркестр, хор, вихованців навчали танцям.

иивт измаил 1921
Сертифікат про закінчення навчання. 1921 р.

До 1918 року в навчальному закладі навчалося в середньому по 200 хлопчиків. Навчання тут було платним – 40 рублів на рік плюс витрати батьків, пов’язані з придбанням спеціального форменого одягу (куртка для буднів, сюртук для свят, формена шинель). Подання про форму ізмаїльських гімназистів можна скласти за їхніми фотографіями під час занять фізичними вправами на подвір’ї закладу 1910 року, що зберігаються в фондах Центрального держархіву кінофотофонодокументів РФ.

иивт измаил 7
Орієнтовно 1910 р. Гімназисти у форменому одязі виконують спортивні вправи. З фондів Російського державного архіву кінофотофонодокументів.

У румунські періоди (1918-1940 і 1941-1944) в цій будівлі розміщувався ліцей для хлопчиків, а викладання велося румунською мовою. При чоловічій гімназії працював оркестр балалаєчників (ним керував випускник Борис Петко-Вулпе).

Улюбленцем публіки був і музичний колектив «Веселі безробітні», створений випускниками гімназії, ще не визначилися на подальше навчання або роботу. Концерти давали як в самій гімназії, так і на сценах Ізмаїла.

28 червня 1940 року, після приєднання Бессарабії до Української РСР, навчання в гімназії стало доступним для всіх дітей. 1944 року гімназія була реорганізована в чоловічу середню школу №1. Заняття велися як в будівлі по вул. Героїв Сталінграда, так і в корпусі по пр.Суворова.

З 1997 року тут знаходиться приватний вищий навчальний заклад – Ізмаїльський інститут водного транспорту.

І хоча з часу побудови інтер’єр будівлі зазнав чимало змін, філігранні сходи (зразок металевої пластики), що ведуть на другий поверх, і химерні колони, які підтримують склепіння будівлі на першому, досі нагадують нам про історичне минуле.

иивт Колонны в фойе бывшей гимназии. 1991 г. Фото представлено музеем Придунавья.
Колони в фойє. 1991 р.

Available Dates

Street View

Додати відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Додати фото

Booking Inquiry

$x
+
-

На карті / Контакти