Додати фото
  • Немає обраного.

Вподобано об'єктів : 0 об'єктів

Опис

Адреса – вул. Авраамівська, 42 (колишня вул. 28 червня)

Дата споруди – 1926 р.

Поверховість – 1.

 

Розташований на вулиці Авраамівській, яку названо на честь Ізмаїльського міського голови початку ХХ століття Іоанна Авраамова.

Дата заснування в румунський період відома з документів (15 квітня 1926 р.), проте відомостей про першого господаря немає.

Відомо, що в середині 30-х років будівля була викуплена ізмаїльською примарією (мерією). Так міська влада відгукнулися на прохання Асоціації вчителів півдня Бессарабії про створення громадського центру, де педагоги мали б змогу займатися художньою творчістю і змістовно проводити своє дозвілля. Реконструкцію будівлі було проведено на кошти міського бюджету, а також на добровільні пожертви учительської громади регіону. Особисті кошти на будівництво пожертвував і Ізмаїльський примар (мер).

Зберігся післявоєнний документ – звернення вчителів до керівництва міста про повернення їм будівлі на вулиці 28 Червня (нині – Авраамівській) – див. на фото.

Вчителі міста використовували цей будинок як маленький готель для приїждаючих викладачів, проводили поточні ремонти.

В особняку було обладнано глядацький зал для масових заходів, приміщення для занять творчістю, більярд, буфет, а також відкрилася бібліотека, де були досить значні фонди художньої та спеціальної літератури румунською мовою (більше 17 тис. унікальних видань).

Будинок збудовано в стилі, що є типовим для румунського періоду історії нашого міста. Фасадна частина являє собою неоштукатурену цегляну кладку, прикрашену фігурними деталями нижче фронтону і навколо ґрунтовних вікон.

ФРОНТОН дом учителя

Екстер’єр з боку вулиці Авраамівської (в 1930-ті рр. вона носила ім’я румунського монарха Фердинанда I) прикрашає еркер, який розташовано праворуч від центрального входу.

Над ним – багато декорований фронтон. Однак спочатку їх було два: другий (на фото ліворуч) містився з боку сучасної вул. Грецької. Нажаль, час його не зберіг.

Сьогодні у внутрішньому оздобленні особняка мало що нагадує про його досить довгу історію. А ось ще пару десятиліть тому інтер’єр будівлі прикрашали сім кахельних печей. Сьогодні від них також не залишилося нічого.

У 1940 році його перейменували в Будинок вчителя, де і стали проводити перші вчительські збори.

До 1945 року він ділив «житлоплощу» з прикордонниками. Протягом десяти років – з 1946 по 1956 рр. – тут був розташований музей Суворова.

40-і роки 20 століття. Перший директор музею О.В.Суворова Семен Якович Задорожний, перший науковий співробітник Ася Харитонівна Гасанова (праворуч від нього).

На базі установи почали свою роботу курси машинопису і діловодства, художнього в’язання, крою та шиття, перукарської майстерності, балетна студія, а також гуртки за інтересами: танцювальний, драматичний, театр ляльок, оркестр електроінструментів.

Першою директоркою, про яку збереглася інформація, була Іраїда Возняк. Дев’ятнадцять років очолювала Будинок вчителя Галина Вєтрова, потім – Тетяна Катіна, Тетяна Романенко.

Протягом 15 років, з 1998 по 2013 рік, керувала Будинком вчителя Клавдія Арсені. Це за її ініціативою було створено клуб ветеранів педагогічної праці “Вічна молодість” (куратор – організатор культурного дозвілля Ольга Левашова).

Згодом в Будинку вчителя відкриваються клуб рукодільниць “Фантазія”, об’єднання любителів пісні “Ліра”, фотоклуб “Панорама 365”, клуб здорового способу життя “Хаду”. Свою творчу діяльність розпочали ансамблі “Кобзарська дума” (керівник Іван Попазов), “Мелодії Дунаю” (керівник Тетяна Кратко). Радують своїми постановками учасники театральної студії “Калейдоскоп” під керуванням художнього керівника Будинку вчителя Ірини Макухіної. Більше 20 років беззмінно веде курси крою та шиття Марина Глінка. “Клуб молодих вчителів” збирає в своїх рядах педагогів-початківців. Методисти відділу освіти діляться з ними своїм досвідом, дають методичні рекомендації, а працівники Будинку вчителя проводять тренінги та розважальні програми.

В стінах цього закладу завжди проходять загальноміські конкурси “Учитель року”, “Педагог року”, “Надія Одещини”, фестиваль-конкурс художньої самодіяльності серед педагогічних працівників.

Сьогодні Ізмаїльський будинок вчителя є єдиним подібним закладом в системі освіти Одещини.

Available Dates

Street View

Додати відгук

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Додати фото